hu de en cz

Miért éppen a Fertő-táj? Látnivalók, kirándulóhelyek, természet és vidéki báj - 1. rész

A tavaszi napsütést és a kellemes időt kihasználva a Tornácos kis csapata nemrég felkerekedett, hogy felfrissítse tudását a Fertő-part környékének látnivalóit illetően. Nem csak fantasztikusan éreztük magunkat mindeközben, de azt reméljük, ezentúl még több ötlettel, programajánlattal kedveskedhetünk Vendégeinknek!

A Fertő tó látványosságok szempontjából (is) különleges hely. A magyar és osztrák oldalon egyaránt számos település van, amiket érdemes felkeresni. Mi ezúttal a magyar oldal 10 települését jártuk be alaposan keletről nyugati irányba haladva, a Fertő-Hanság Nemzeti Park festői tájain kezdve kirándulásunkat.

Mexikópuszta bájos kis falva, Fertőújlak, nem tartozik ugyan közvetlenül a Fertő-part települései közé, de egy tó kerülő kerekezés során érdemes az erre vezető útvonalat választani. Ez a néhány kilométeres szakasz a Nemzeti Park esszenciája. A Hanság-főcsatornát keresztezve, Sarródig eljutva megfigyelhetünk ritka növényeket, vízimadarakat (nagy kócsag, bíbic, kanalasgém, nyári lúd), kivételes madárfajokat (réti sas, kékes rétihéja), védett lepkefajokat valamint hagyományos magyar háziállatokat (rackajuh, bivaly, szürke marha) egyaránt. Olyan látogató központok várnak az érdeklődőkre, mint a Kócsagvár és a László Major, az építészet kedvelői pedig a parasztbarokk stílusjegyeit csodálhatják meg Sarródon. Több tanösvény is vezet ezen a páratlanul élmény gazdag tájon. A legtöbb bemutatja a környék élővilágát, gyermekekkel is jól bejárható, így igazi családbarát fertői-tavi kirándulás végigjárni őket!

Az Esterházy-kastélyról híres Fertőd önmagában is számos kulturális és szabadidős programlehetőséget rejt magában, akárcsak a szomszédos Fertőszéplak, ahol vasúti lámpa múzeum és Falumúzeum működik. Barokk templomának alapkövét Széchenyi György tette le a 18. század elején, és a templom eredeti berendezését csodálhatjuk meg napjainkban is. Angyalok őrizte Kálváriája szintén barokk stílusú. A templommal szemben áll a nemrégiben felújított Széchényi kastély - Fertőszéplak szülötte Széchényi Ferenc, a Magyar Nemzeti Múzeum és könyvtár alapítója. A fertőszéplaki kastélyt és a hozzá tartozó földeket a Széchényi-család a környék kulturális és gazdasági központjává tette. Széplak az ő birtoklásuk idejében a Fertőmellék legnagyobb és leggazdagabb településének számított. A kastély rekonstrukciója 2020 őszén fejeződött be. Megújult a kastély homlokzata, restaurálták az ablakok és ajtók kőkereteit és a homlokzaton talált falfestés részleteket. 2024-ben pedig megújult a kastély, a templom és a Hármashalom közvetlen környezete is. Itt rendezték be a Fertő-táj új világörökségi látogatóközpontot, a Peisonia Látogatóközpontot. Nevét a Fertő tó latin megfelelője, a Lacus Peiso ihlette.

Hegykő egyik legnagyobb vonzereje 55 °C fokos termálvize. A gyógyforrás elsősorban mozgásszervi megbetegedések kezelésére alkalmas, de gyomorbántalmak enyhítésére is megfelelő. Egész évben nyitva tartó termálfürdője 1971 óta működik; a pihenni, sportolni és strandolni vágyók kül- és beltéri medencékben élvezhetik a víz gyógyító hatásait. A hegykői termálvíz igen sok oldott anyagot tartalmazó, nátrium-kloridos, alkáli-hidrogénkarbonátos jellegű, kissé kemény, fluoridos, kénes gyógyvíz, melynek jelentős a jodid tartalma. 55 °C hőmérséklettel 1434 méteres mélységből kerül a felszínre. A termálvíz idült mozgásszervi betegségek gyógyítására alkalmas, szakorvosi javaslat alapján. Jó eredménnyel alkalmazható rehabilitációs kúraként gyógyult csonttörések, ficamok, ízületi rándulások, izomhúzódások kezelésére. A fürdő rendszeres használata oldja a sportolással, fokozott izommunka igénybevételével járó megterhelést, a vízfelszínről felszálló és belélegzett vízgőzök előnyösen hatnak a légúti panaszokra.

A falu keleti oldalán a horgászat szerelmesei kapcsolódhatnak ki a 6 hektáros vízfelületű, kivételesen nyugodt környezetben meghúzódó horgásztó mellett.

Hegykő központjában, a Szent Mihály templom közvetlen szomszédságában találjuk a höveji csipkemunkákat kiállító Csipkeházat. A gyönyörűen felújított, több mint 100 éves egykori lakóház maga is különlegesség: ritkaságnak számító kemencéivel és tisztaszobáival a látogatók időutazást tehetnek. A Csipkeházban Szigethy Istvánné, a Népművészet Mestere höveji csipkekiállítása tekinthető meg, “A pólyától a szemfedélig ” címmel.

A templomtól északra, tehát a tó irányába indulva, a nádasban madármegfigyelő kilátót találunk, az út másik oldalán, az egykori Masina-ház épületében pedig az '1 Csepp' Pálinka látvány-pálinkafőzdéjébe térhetünk be egy nem mindennapi pálinkakóstolóra, mely során a látogatók betekintést nyerhetnek a pálinkakészítés rejtelmeibe, meghallgathatják és megnézhetik, hogyan kell a gyümölcsöt feldolgozni úgy, hogy a végeredmény ne csak egy alkoholtartalmú ital legyen, hanem a gyümölcsillatokat, ízeket visszaadó kellemes itóka. A kóstolók során kizárólag minősített, érmes pálinkák kerülnek a poharakba. 

Néhány kilométerrel északra az eredeti helyszínén található és részben eredetei anyagok felhasználásával készült Vasfüggöny Emlékhelyhez érünk, ahol az egykori határzárról kapunk hiteles képet. A vasfüggöny szerencsére ma már csak történelem. A léte egyben figyelemfelkeltés is arra, hogy soha ne ismétlődjön meg az országok és emberek elválasztása aknamezővel illetve szögesdróttal. A műszaki zár három korszaka tekinthető meg tájékoztató táblákkal, 40 méter hosszan. Pár lépésre az egykori határfigyelőtől újabb magaslatról csodálhatjuk meg a Fertő-part flóráját és faunáját.

Kirándulásunk felét megtéve, a Tornácos Hotel teraszán pihentünk meg. A kockás terítő mellett házi szörpöt kortyolgatva, a napsütést élvezve terveztük meg utunk második felét Fertőhomoktól Fertőrákosig. 

Képek

Hírlevél feliratkozás
Állásajánlatok
Tovább
Útvonal

Tornácos Hotel - 9437 Hegykő, Kossuth L. u. 74. TEL.: +36 99 540 200 FAX: +36 99 540 209 E-mail: tornacos@tornacos.hu

webfejesztés:
design:
szállás, fertőpart, étterem, hegykő, panzió, szoba